2023-09-29

Nevalstiskās organizācijas – neatsverama loma pārtikas atkritumu mazināšanā

Ziedojot pārtiku, mazumtirgotāji Latvijā no izmešanas pasargā daudzus simtus tonnu pārtikas gadā. Tas ne vien samazina negatīvo ietekmi uz vidi un ieguldīto resursu izniekošanu, bet ir liels atspaids trūkumā nonākušām ģimenēm. Ziedoto pārtiku cilvēkiem saņemt palīdz virkne nevalstisko organizāciju. Tāpēc, 29. septembrī atzīmējot Starptautisko pārtikas zudumu un pārtikas atkritumu izpratnes dienu, pārtikas banka “Paēdušai Latvijai” akcentē reģionālo partneru ieguldījumu – mazinot pārtikas atlikumus un vienlaikus palielinot pārtikas pieejamību tiem, kam tās pietrūkst.

Viens no lielākajiem ziedotās pārtikas izdales punktiem atrodas Rīgā.  Tajā ar ziedotāju atbalstu pārtikas banka mēnesī palīdz ap 200 cilvēku. Papildu tam tiek izsniegtas arī 400 tā sauktās Eiropas pārtikas pakas, sniedzot atbalstu 400 trūcīgajiem un maznodrošinātiem. Rīgas izdales punktā  šogad izdalīts jau aptuveni 18 tonnas pārtikas produktu – maize, bakaleja, svaigie produkti, saldēta gaļa un zivis, augļi un dārzeņi. Ziedojumu izdale Rīgā šobrīd tiek nodrošināta Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

“Ikdienas darbu dunā mūsu partneri jeb pārtikas bankas labie gariņi, kāviņus dēvējam, mēdz aizmirst, cik milzīgs dzinējspēks kopā esam un cik ļoti spējam veicināt pozitīvas pārmaiņas. Nevalstiskās organizācijas reģionos sniedz neatsveramu ieguldījumu vietējās un arī visas sabiedrības labklājības uzlabošanā. Kopā esam spējuši pozitīvi ietekmēt daudzu ģimeņu un vientuļo cilvēku dzīvi,” uzsver Agita Kraukle, Pārtikas bankas Paēdušai Latvijai vadītāja.

Pārtikas bankas lielākais sadarbības partneris un pārtikas ziedotājs Rimi šogad ziedojis jau vairāk nekā 390 tonnu produktu, ko ikdienā nevalstiskās organizācijas visā Latvijā nogādājušas tiem, kam tas visvairāk nepieciešams.

“Pārtikas ziedošana notiek 30 pilsētās 107 Rimi veikalos, no kuriem 58veikalos ziedojumi pieejami trīs reizes nedēļā vai biežāk. No Rimi puses esam gatavi ziedot vēl vairāk pārtikas, lai tā nonāktu pie trūkumcietējiem, nevis tiktu utilizēta likumdošanā noteiktajā kārtībā, tāpēc kopā ar Pārtikas banku strādājam pie organizācijas kapacitātes palielināšanas, lai varētu sniegt atbalstu vēl plašākam cilvēku lokam visā Latvijā,” skaidro Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite.

Nozīmīgs ir arī citu mazumtirgotāju ziedoto pārtikas produktu apjoms. Pārtikas bankai ziedo arī Lidl Latvija, Maxima, Alūksnes putnu ferma, Konig Distribution un daudzi citi uzņēmumi un arī privātpersonas.  Interese par pārtikas ziedošanu pēdējos gados pieaug.

“Darbs ar pārtikas produktu ziedojumiem nozīmē arī pārzināt kvalitātes un drošuma standartus un ar pārtikas apriti saistītos normatīvos aktus. Tas ir nepārtraukts izglītošanās process kopā ar ziedotāju kvalitātes vadītājiem un Zemkopības ministrijas ekspertiem, lai cilvēki saņemtu ēšanai drošu pārtiku. Mēs varam lepoties ar ne tikai dāsniem, bet arī atbildīgiem sadarbības partneriem, “ akcentē Agita Kraukle.

TU VARI SNIEGT ATBALSTU

Ziedojot portālā ziedot.lv
Ziedot
Palīdzot citos veidos
Uzzināt vairāk